směs modern dance

19. května 2009 v 9:32 |  Moderní tance

mám to z http://www.takt-lbc.com/index.php?p=4


Jazz Dance


"Jazz Dance" je směsí evropských a afrických tradičních pohybů předváděn v rytmu jazzové hudby, který vznikl v Chicagu na začátku dvacátého století jako forma společenského tance a divadelního umění.

Jazzový tanec je velmi dynamický pohyb, kterým tanečník dokáže dobře vyjádřit svoje rozpoložení či přesně vystihnout charakter role, jenž mu byla přidělena...
Základními technikami jazzového tance jsou izolace (schopnost ovládat odděleně pohyb jednotlivých částí těla, např. pohyby hlavy, ramen, hrudníku, pánve, nohou a jejich následné spojení) a charakteristické střídání momentu napětí a spontánního uvolnění celého těla.
Dále jsou to základní jazzové pohyby jako chůze, běh, poskoky, skoky, piruety, pády, nízké polohy a jejich kombinace.

Video ukázky
Contemporary Dance

Contemporary Dance, který je v České Republice spíše znám pod názvem "současný tanec", je založen na řade tanečních technik a stylu. Tento styl vznikl na začátku dvacátého století, jako reakce na poněkud rigidní techniku baletu. Jeho zakladatelkami byly Isadora Duncan a Martha Graham. Jejich cíl spočíval v nalezení nenucenosti pohybu použitím přirozených linií těla a jeho energie. Tato "plynulost" pohybu zcela odlišovala contemporary dance od tradičních tanečních stylů.


Jedny z hlavních technik tohoto tance jsou:

Cunningham - pojmenována po choreografovi Merce Cunninghamu, jehož technika se předevšim soustředila na stavbu těla v prostoru a rytmu.

Graham - pojmenována po Marthe Graham se zaměřuje na kontrakce těla, jeho následné uvolnění, pád a znovunabytí. Tato technika je typická svou "prací se zemí" a užíváním především břišních a pánevních kontrakcí.

Limon - pojmenována po Jose Limon. Technika Limonu využívá gravitaci a váhu těla a její vliv na jeho pohyb.

Release - dává důraz na minimalizaci napětí, hledání plynulosti pohybu a efektivního užití energie a dechu.

Video ukázky
Lyrical Dance

Lyrický tanec je založen na spojení techniky baletu a jazzového tance. Choreografové a tanečníci se snaží interpretovat hudbu tancem. Soustředěním se na text písně použité v dané variaci či choreografii se snaží vyjádřit myšlenku skladatele. Tento styl tance je velice emocionálně založený, jelikož vypráví příběh nebo prezentuje pocity a nálady dané tématem choreografie.

Video ukázky

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama